Stół do bilarda – jak go bezpiecznie wyczyścić?

Po co najczęściej sięgamy przy dobrej zabawie? Po słodkie i słone przekąski oraz różnego rodzaju napoje. Nie inaczej jest podczas gry w bilard. Oczywiście mowa tutaj o amatorskich rozgrywkach, bo w czasie zawodowych turniejów absolutnie nie ma o tym mowy. Wystarczy jedna partyjka, by sukno na twoim stole bilardowym pokryło się mnóstwem plam. Jeśli tak się stanie, nie panikuj. Większość zabrudzeń można usunąć bez szkód dla trwałości materiału.

Sposób czyszczenia należy dobrać do rodzaju zabrudzeń. Potrzebne będą także specjalne akcesoria, takie jak szczotka do sukna albo odkurzacz, szczotka elektrostatyczna do pracy na mokro oraz dedykowany środek chemiczny o delikatnym działaniu. Po preparaty do wywabiania plam lepiej sięgać w ostateczności, bo mogą osłabić strukturę splotu i tym samym obniżyć wytrzymałość materiału. Gdy skompletujesz wspomniany niezbędnik, możesz przystąpić do działania.

Kurz i okruszki? Łatwa sprawa!

Na niezasłoniętej płycie rozgrywającej osiadają drobinki kurzu. Sukno często brudzi się też pyłem z kredy używanej do kredowania końcówek kijów bilardowych. Nierzadko można na nim znaleźć okruchy z ciasteczek, paluszków, chipsów lub innych chrupiących przysmaków. Jak się ich pozbyć? Wystarczy zebrać je szczotką z miękkim włosiem albo wciągnąć do odkurzacza. Warto pamiętać, że tego typu brudy lubią się zbierać w zagłębieniach band. Dla zapewnienia sobie wysokiego komfortu gry należy je stamtąd regularnie wymiatać. Radzimy nie zbierać tego typu zabrudzeń zwilżoną szmatką, bo można je łatwo wetrzeć w materiał i w ten sposób doprowadzić do powstania nieestetycznych wykwitów.

Rozlany płyn

Do drugiej grupy najpopularniejszych zabrudzeń należą plamy z rozlanych napojów. Sporo osób ma w zwyczaju stawiać na stołach do bilarda pełne szklanki, kubki, kufle lub kieliszki, które przy składaniu się do uderzenia można nieopatrzenie strącić. W przypadku tego typu plam praktykuje się dwie metody postępowania. Pierwsze i zdecydowanie bezpieczniejsze wyjście stanowi czyszczenie na mokro. Zabieg jest czasochłonny, ale daje dobre rezultaty i nie obniża trwałości sukna. Cały proces przebiega następująco.

bilard

Najpierw należy oczyścić powierzchnię materiału z kurzu przy pomocy szczotki do sukna. Następnie trzeba zwilżyć plamę i potraktować ją szczotką elektrostatyczną, która „wyciągnie” na wierzch brud z głębszych warstw sukna. Gdy stół wyschnie, należy go jeszcze raz porządnie wyszczotkować szczotką do stołów bilardowych.

Jeżeli jednak ten sposób wydaje ci się zbyt czasochłonny, możesz użyć specjalnych środków czyszczących. Po odkurzeniu stołu, na plamę należy nałożyć cienką warstwę preparatu, która zwiąże brud w większe cząsteczki. Po chwili wystarczy wyszczotkować lub odkurzyć zabrudzone miejsce, a po plamie nie będzie śladu.

By ograniczyć rozmiar zaplamienia i zredukować późniejszy zakres prac, sugerujemy natychmiast po rozlaniu się napoju, przyłożyć w to miejsce ręczniki papierowe. Dzięki temu płyn nie wsiąknie tak głęboko w sukno, więc jego czyszczenie pójdzie o wiele sprawniej.

Tłuste plamy z sosów i jedzenia

Aby pozbyć się tłustych plam, możesz zastosować jeden z wyżej opisanych sposobów albo skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się czyszczeniem stołów bilardowych. Musisz jednak liczyć się z tym, że zabrudzenie może okazać się na tyle poważne, że nijak nie będzie dało się go usunąć. Wtedy pozostaje już tylko wymiana sukna na nowe, co niestety wiąże się ze sporymi kosztami.

Producent stołów bilardowych – Fa-Bil

Producent stołów bilardowych - Fa-Bil

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ