Raspberry Pi i Arduino – liderzy na rynku minikomputerów

0
2092

Choć na rynku można znaleźć wiele firm produkujących minikomputery cechujące się wysoką wydajnością i wszechstronnym zastosowaniem, dwa z nich pod względem popularności znacząco odbiegają od reszty. Oczywiście mowa o Arduino i Raspberry Pi, które są wykorzystywane przez inżynierów, studentów, uczniów, hobbystów i majsterkowiczów praktycznie na całym świecie. Korzystają z nich także międzynarodowe korporacje oraz mniejsze firmy. Dlaczego właśnie te platformy są aż tak popularne i co warto o nich wiedzieć?

Krótka historia Arduino

Minikomputer Arduino to najpopularniejsza na świecie platforma typu Open Source Hardware, której konstrukcja jest oparta na prostym minikontrolerze. Pierwsze płytka Arduino ujrzała światło dzienne w 2005 roku. Twórcy projektu chcieli wprowadzić studentów w świat elektroniki i programowania. Obecnie na rynku dostępne są kolejne generacje Arduino, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Największą zaletą minikomputera jest przystępna cena, dzięki której praktycznie każda osoba ma szansę na poszerzenie swojej wiedzy.

Kilka słów o Raspberry Pi

Siedziba fundacji Raspberry Pi znajduje się w Wielkiej Brytanii. Jej celem jest oferowanie dużej mocy obliczeniowej zamkniętej w niewielkim minikomputerze. Popularna malina dzięki zastosowaniu wysokiej klasy komponentów, takich jak szybki procesor i duża ilość pamięci operacyjnej RAM, charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością. Ponadto ze względu na obecność modułów Bluetooth, WiFi i interfejsu sieciowego może być wykorzystywana do zarządzania skomplikowanymi i wymagającymi projektami. Tak jak w przypadku Arduino na rynku można znaleźć kilka generacji RPi, które różnią się od siebie m.in. mocą obliczeniową oraz liczbą i rodzajem interfejsów.

Społeczność Arduino i Raspberry Pi

Pisząc o minikoputerach, nie sposób nie wspomnieć o ogromnej społeczności, dzięki której oba projekty stale się rozwijają. Na forach internetowych zarówno profesjonaliści, jak i początkujący użytkownicy wymieniają się pomysłami, koncepcjami, a także w razie potrzeby służą poradą. W takich miejscach można znaleźć mnóstwo poradników, gotowych projektów wraz ze szczegółowymi opisami oraz programy, które można łatwo zaimplementować do minikomputerów.

Zastosowanie minikomputerów

Nie sposób opisać nawet niewielkiej części projektów, do których mogą być wykorzystane dwa najpopularniejsze minikomputery, zwłaszcza że społeczność Arduino i Raspberry Pi systematycznie się powiększa, a co za tym idzie, rośnie również liczba projektów z ich udziałem.

  • Minikomputery niezwykle często są wykorzystywane do sterowania inteligentnym domem. Mogą zarządzać m.in. czujnikami ruchu, temperatury, wilgotności, czadu, dymu, gazu oraz wielu innych. Ponadto służą do sterowania klimatyzacją, wentylacją mechaniczną, a także centralnym ogrzewaniem. Co więcej, mogą sterować systemem nawadniania ogrodu, np. gdy właścicieli nie ma w domu.
  • Wykorzystując m.in. Raspberry Pi, można stworzyć inteligentnego robota, który będzie odbierał sygnały z otoczenia. 
  • Przy pomocy minikomputerów można stworzyć nie tylko konsole do gier, ale również kontroler, a nawet kierownicę.
  • Ponadto minikomputery mogą służyć do sterowania ruchem samochodów i innych pojazdów.

Moduły, nakładki oraz akcesoria do Raspberry Pi i Arduino

W ciągu lat zarówno do Arduino, jak i do Raspberry Pi powstała ogromna liczba kompatybilnych akcesoriów, dzięki którym minikomputery cechują się jeszcze większą uniwersalnością i wszechstronniejszym wykorzystaniem.

  • Na rynku można znaleźć m.in. kamery, przewody audio-video, karty pamięci, a także rozszerzenia.
  • Dostępna jest ogromna liczba różnorodnych czujników, a dla tych, którzy chcą zgłębiać wiedzę, powstały ciekawe książki.
  • Na rynku można znaleźć też obudowę, dzięki której łatwo spersonalizować minikomputer.

Systematycznie powstają nowe akcesoria do Arduino i Raspberry Pi, dzięki którym minikomputery zyskują nowe funkcjonalności. Nie trzeba być geniuszem, aby zacząć przygodę z elektroniką i programowaniem. Wystarczą chęci, trochę wolnego czasu oraz wytrwałość.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ