Aby firma mogła ciągle się rozwijać i skutecznie funkcjonować na rynku odpowiadając na potrzeby swoich klientów i kontrahentów, będzie potrzebowała ciągłych inwestycji. To wymaga dużych zasobów pieniężnych. W wielu sytuacjach dobrym sposobem na finansowanie inwestycji może być kredyt hipoteczny. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę starając się o kredyt hipoteczny dla firm, jakie warunki trzeba spełnić, aby go uzyskać oraz jak wybrać najlepszą ofertę.
Jak sprawdzana jest zdolność kredytowa przedsiębiorcy przy staraniu się o kredyt hipoteczny dla firm?
Tak samo jak w przypadku starania się o kredyt hipoteczny w celu zakupu własnego mieszkania, tak samo w przypadku kredytu firmowego, nasza zdolność kredytowa zostanie dokładnie zweryfikowana. Będą miały na nią wpływ różnego rodzaju czynniki. Oczywiście, podstawowym kryterium będzie wysokość obrotów i osiągane zyski. Wiele banków patrzy jednak również na to, jak długo dana firma funkcjonuje na rynku. Jeżeli staż naszej firmy jest krótki i nie zdołała ona jeszcze wyrobić sobie pozycji na rynku, szanse na zdobycie kredytu na atrakcyjnych warunkach są mniejsze. Ważne również będzie to, w jaki sposób w przeszłości firma regulowała swoje zobowiązania. Jeżeli zalegaliśmy z płatnościami, istnieje duże prawdopodobieństwo, że bank odmówi nam kredytu.
Działaj z odpowiednim wyprzedzeniem
Jeżeli chcemy starać się o kredyt hipoteczny dla firmy, powinniśmy mieć świadomość, że jest to procedura bardzo czasochłonna. Przygotowanie wniosku, a następnie oczekiwanie na jego rozpatrzenie zajmie pewien czas. Z tego powodu powinniśmy planować wszystkie działania z odpowiednim wyprzedzeniem. Pamiętajmy również, że aby zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania kredytu hipotecznego na korzystnych warunkach powinniśmy spróbować złożyć wniosek w kilku bankach. Dopóki nie podpiszemy umowy, do niczego nie jesteśmy zobowiązani.
Nieruchomość już istniejąca czy kredyt na budowę?
Z punktu widzenia możliwości uzyskania kredytu hipotecznego duże znaczenie ma również to, czy nieruchomość, która ma być objęta hipoteką, już istnieje, czy dopiero chcemy ją wybudować. Jeśli nieruchomość już istnieje, do wniosku o kredyt powinniśmy dołączyć jej dokładną wycenę. Bardziej skomplikowana jest ta kwestia w przypadku planów budowy: W tym wypadku będziemy musieli przedstawić dokładny projekt inwestycji, wycenę, informacje o posiadaniu gruntów, oraz dokładne wyliczenia, ile inwestycja będzie kosztować i ile czasu zajmie jej realizacja. Warto pamiętać o tym, że z punktu widzenia banku inwestycja w planach jest znacznie mniej wiarygodnym zabezpieczeniem hipoteki niż inwestycja już istniejąca.
Jeśli nie kredyt hipoteczny, to co?
Jeżeli nie uda nam się uzyskać kredytu hipotecznego, nie panikujmy. Możemy zdecydować się na inne formy zabezpieczenia, takie jak na przykład: weksle, cesje na lokacie, poręczenia, czy zabezpieczenia w postaci części majątku trwałego firmy. Możemy również poszukać innych metod finansowania niż kredyt, na przykład postarać się o zdobycie dotacji.