Zima to okres, do którego nadejścia warto odpowiednio się przygotować. Jednym z istotnych etapów jest wyposażenie własnej szafy, w której powinny znaleźć się określone rodzaje ubrań. Przede wszystkim – chodzi o ubrania wierzchnie, które będą nas zabezpieczać przed zimnem i wiatrem. Kluczowa pod tym względem jest kurtka, bez której nie ma mowy o „przetrwaniu” zimy. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki rodzaj męskiej kurtki zimowej warto wybrać – ten poradnik jest właśnie dla ciebie. Dowiesz się z niego o najważniejszych kryteriach w ocenie przydatności dostępnych kurtek zimowych.
Dobra kurtka na zimę – czyli jaka?
Szeroki wybór zimowych kurtek męskich nie ułatwia podjęcia wyboru. Znajdziemy zarówno kurtki mniej lub bardziej eleganckie, stylizowane na płaszcze, pilotki, kombinezony, jak i liczne inne. Jeśli zależy nam, aby wybrana przez nas kurtka była praktyczna, warto pamiętać o następujących parametrach.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na grubość danej kurtki oraz obecność dodatkowych warstw ocieplających. Gruba podszewka potrafi zdziałać cuda, izolując nas przed nawet najcięższym mrozem. Szczególnie dobrze sprawdzają się kurtki wyposażone w warstwę polara lub innego „futra”, którym obszyto zapięcia oraz kaptur. Wszystkim zmarzluchom polecamy zwłaszcza kurtki Extreme Hobby.
Kaptur to kolejna ważna sprawa. Jego obecność jest niezwykle pomocna. Chroni nas przed podmuchami wiatru, które dostając się za kołnierz, wysysają zmagazynowane w organizmie ciepło. Kaptur powinien być odsuwany lub odpinany – jego odłączenie pozwala stosować kurtkę zimową w okresie jesiennym i wiosennym jako typową wiatrówkę.
Dodatkowe elementy w konstrukcji kurtki zimowej
Użyteczna i funkcjonalna kurtka zimowa powinna być wyposażona w dodatkowe elementy. Chodzi przede wszystkim o te, które poprawiają zdolność kurtki do izolacji termicznej. Wśród nich wymienić należy wysoki kołnierz oraz ściągacz. Ściągacze są o tyle ważne, że pozwalają na uszczelnienie naszego ubioru, a tym samym – zabezpieczają przed utratą ciepła. Warto, aby ściągacze znajdowały się nie tylko na spodzie kurtki, ale również rękawach. Optymalne ściągacze to te wykonane z dzianiny.
Ponadto, nie można zapomnieć o kieszeniach. Zewnętrzne, duże kieszenie są niezwykle przydatne właśnie w okresie zimowym. Możemy w nich przechowywać klucze, portfel, telefon oraz inne ważne przedmioty, które zawsze warto mieć przy sobie. Kieszenie wewnętrzne są również przydatne, jednak korzystamy z nich rzadziej niż z kieszeni zewnętrznych.
Materiał i wypełnienie kurtki zimowej
Kurtki zimowe powinny być wykonane z odpowiednich materiałów zewnętrznych. Do najczęściej stosowanych zaliczają się tworzywa sztuczne – poliester, nylon, gabardyna oraz mieszanki poszczególnych tkanin. Są odporne na wilgoć oraz nie ulegają zbyt szybko odkształceniom. Kurtki wykonane z takich materiałów są w stanie bez problemu wytrzymać nawet kilka zimowych sezonów.
Wypełnienie to równie ważna sprawa. W kurtkach zimowych stosuje się puch, pierze oraz wypełnienie z tworzyw sztucznych. W tym ostatnim przypadku – są to specjalne włókna poliestru, niezwykle miękkie i lekkie. Kurtki z syntetycznym „wnętrzem” dobrze radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci oraz przeciwdziałają rozwijaniu się w ich wnętrzu niepożądanych grzybów i drobnoustrojów.