Po zakupie samochodu trzeba dopełnić szeregu formalności, aby móc poruszać się nim po drogach. Nabywając pojazd przejmujemy też wszystkie prawa i obowiązki z tym związane. Trzeba zadbać między innymi o takie rzeczy, jak przegląd techniczny, ubezpieczenie, rejestracja – nie warto odwlekać tych formalności do ostatniej chwili.

Podatek

Jeżeli kupiony przez nas samochód jest wart więcej, niż 1000 złotych, to jesteśmy zobowiązani do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. W tym celu należy wypełnić odpowiedni formularz z urzędu skarbowego oraz wnieść opłatę. Wysokość podatku zależy od wartości samochodu, wynosi 2% ceny pojazdu. Oczywiście urząd może odwołać się do biegłego, który dokona wyceny samochodu, jeżeli zachodzi podejrzenie, że jego wartość została bardzo zaniżona.

Rejestracja samochodu

W celu rejestracji nowego samochodu należy udać się do Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego. Wcześniej należ skompletować oczywiście odpowiednie dokumenty tj.

  • dowód własności pojazdu, czyli faktura VAT lub umowa kupna-sprzedaży,

  • potwierdzenie dokonania wszystkich opłat,

  • świadectwo zgodności WE (homologacja) – producent pojazdu jest zobowiązany do wydania świadectwa zgodności potwierdzającego, że pojazd spełnia unijne wymogi,

  • kartę pojazdu,

  • dowód tożsamości, jeżeli samochód został kupiony na firmę, potrzebny będzie wydruk z KRS zaświadczenie z CEiDG,

  • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu,

  • potwierdzenie opłaty akcyzy w przypadku pojazdu wyprodukowanego w Unii Europejskiej.

Oczywiście podczas rejestracji trzeba uiścić odpowiednie opłaty, można to zrobić osobiście lub przelewem na konto bankowe. Tablice rejestracyjne to koszt 80 złotych, opłata za dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i nalepkę kontrolną na szybę pojazdu – 85 złotych, do tego trzeba doliczyć również opłatę ewidencyjną w wysokości 2 złotych. (Informacje jak wyrejestrować samochód można znaleźć tutaj)

Ubezpieczenie OC/AC

Kolejna bardzo ważna rzecz to ubezpieczenie samochodu. Pamiętajmy, że OC jest w Polsce obowiązkowe i bez takiej polisy nie można poruszać się po drogach. Jeżeli jesteśmy pierwszymi właścicielami pojazdu, najlepiej wybrać kompleksowe ubezpieczenie samochodu tj. OC i AC. W ten sposób jesteśmy zabezpieczeni również w przypadku kradzieży, działania sił przyrody, które uszkodzą samochód czy zdarzenia z innym uczestnikiem ruchu drogowego, przedmiotem albo zwierzęciem. Decydując się na zakup pakietu od jednego ubezpieczyciela, można liczyć na spore zniżki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ