Internet LTE - co to jest i jak dokładnie działa?

Operatorzy telefonii komórkowej uczynili z hasła „internet LTE” jeden z najskuteczniejszych magnesów na klientów. Większość użytkowników nie wie jednak, co tak naprawdę oznaczają te 3 litery, jakie korzyści daje nam ta technologia i jak to się stało, że w tak krótkim czasie bardzo się rozpowszechniła. Przyjrzyjmy się więc temu rozwiązaniu bliżej.

Czym jest LTE?

LTE to skrót od angielskiego Long Term Evolution. Termin ten oznacza po prostu standard przesyłu danych za pomocą urządzeń bezprzewodowych. Poprzednim standardem były tzw. systemy trzeciej generacji – standard ten sprawdzał się w przypadku telefonów o ograniczonych możliwościach, jednak gdy rozpowszechniła się technologia mobilna i czymś oczywistym stało się korzystanie z internetu za pomocą urządzeń mobilnych, systemy trzeciej generacji okazały się zbyt mało wydajne.

Jak właściwie działa internet LTE? Rozwiązanie jest tak naprawdę niezwykle proste – pozwala na rozłożenie dużej transmisji danych ze stacji bazowej do telefonu na kilka wolniejszych strumieni (tzw. ortogonalne zwielokrotnianie w dziedzinie częstotliwości, OFDMA), dzięki czemu całość trafia na miejsce o wiele szybciej. Transmisja danych w drugą stronę wykorzystuje technologię SC-FDMA, która de facto jest tylko nieznacznie zmienioną wersją OFDMA, dopasowaną do specyfiki urządzeń mobilnych.

Internet LTE – kliknij i dowiedz się więcej.

Największe zalety LTE

Prawdziwą rewolucją w porównaniu do poprzedniego standardu jest fakt, że ilość użytkowników przestała wpływać na szybkość przesyłu. Sieć LTE jest znacznie bardziej pojemna od systemów trzeciej generacji, więc nawet jeśli znajdujemy się w bardzo gęsto zaludnionym mieście, jak Seul czy Tokio, internet w naszym telefonie będzie działał z taką samą prędkością, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni. Ponadto LTE jest po prostu szybsze – za pomocą tej sieci szybciej ściągniemy dane na telefon a transmisja będzie mniej narażona na opóźnienia. Ostatnią, niezwykle istotną zaletą nowego standardu jest maksymalna odporność na zakłócenia radiowe, co było dużą słabością poprzedniego standardu. Dzięki temu internetowi mobilnemu wreszcie mogliśmy w stu procentach zaufać i bez obaw wykorzystywać go nie tylko w celach rozrywkowych, ale również zawodowych.

Perspektywy rozwoju

LTE nie ma być jednak ostatnim standardem bezprzewodowego przesyłu danych jaki Ziemia będzie oglądać. Od 2008 roku prowadzone są prace nad kolejnym, LTE-A (LTE Advanced). W tej chwili termin zakończenia prac nie jest znany, wiemy jednak, jakie cele stawiają przed sobą prowadzący je naukowcy. Nowy standard ma zagwarantować przepustowość do abonenta do 1 GB/s, a od abonenta do 0,5 GB/s, jeszcze lepszą redukcję opóźnień oraz osiągnięcie jeszcze większej pojemności (ma ona zwiększyć się trzykrotnie). Następca LTE ma być z obecnym standardem w stu procentach kompatybilny, nie będziemy więc musieli wymieniać telefonów na nowe. Nowy standard pozwoli na pewno na osiągnięcie jeszcze większej efektywności tabletów i smartfonów i da większe pole do popisu twórcom mobilnego oprogramowania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ