Co warto wiedzieć o przemysłowych osuszaczach powietrza?

0
701

Jakość powietrza w bardzo istotny sposób zależy od jego temperatury i wilgotności. Parametry te wpływają między innymi na samopoczucie osób przebywających w danym pomieszczeniu, ale mają też wpływ na znajdujące się tam sprzęty, wyposażenie, a nawet ściany czy podłogi. Z tego względu powinny być utrzymywane na optymalnym poziomie. W przypadku wilgotnych miejsc nierzadko konieczne jest zastosowanie osuszaczy powietrza, które powinny odznaczać się kilkoma istotnymi cechami.

Gdzie są wykorzystywane osuszacze powietrza?

Osuszacze powietrza służą utrzymaniu jego wilgotności na odpowiednim poziomie. Ich zadaniem jest odbieranie wilgoci z powietrza w pomieszczeniach, które dopiero są budowane i muszą zostać poddane szybszemu wysychaniu tynków.

Sprawdzają się także w zakładach produkcyjnych oraz w magazynach służących do przechowywania różnorodnych produktów, w tym farmaceutycznych, spożywczych czy tekstylnych. Dzięki temu gwarantują, że produkty te nie ulegną zniszczeniu (np. nie rozwinie się na nich pleśń) z powodu zbyt dużej ilości wody, zebranej w powietrzu.

Osuszacze powietrza odgrywają także bardzo istotną rolę w zakładach przemysłowych, w których warunki pracy są ekstremalne, np. zadania wykonywane są w bardzo niskich lub bardzo wysokich temperaturach i przy wysokiej wilgotności powietrza. Wówczas zadaniem osuszacza jest eliminacja wilgoci w celu zabezpieczenia przed korozją pozostałych urządzeń.

Dwa typy osuszaczy

Osuszacze powietrza ze względu na metodę działania podzielić możemy na dwa typy: ziębnicze oraz adsorpcyjne.

Pierwsze z nich zasadę swojego działania opierają o zasysanie powietrza do wnętrza urządzenia, gdzie jest ono poddawane znacznemu ochłodzeniu, aż do temperatury bliskiej zamarzaniu. W efekcie tego procesu następuje wykraplanie wody we wnętrzu urządzenia. Spływa ona do specjalnego zbiornika, podczas gdy osuszone powietrze jest następnie transportowane do miejsca ogrzania. Tam jego temperatura wzrasta, dzięki czemu powraca ono do pomieszczenia, przekazują jednocześnie odrobinę ciepła do otoczenia.

Drugi typ osuszacza zasadę swojego działania opiera o wykorzystanie specjalnego chemicznego środka suszącego. W tym przypadku powietrze jest zasysane do zbiornika, w którym znajduje się środek suszący, który silnie pochłania wodę. Cykl przepuszczania powietrza przez środek chemiczny trwa zazwyczaj około 5 minut. Następnie adsorbent poddawany jest regeneracji w drugim zbiorniku, gdzie usuwany jest z niego nadmiar wody, aby mógł ponownie tak samo efektywnie ją pochłaniać z kolejnych cyklów.

Jak deklaruje marka Czemar na swojej stronie https://czemar.pl/pl/, osuszacze adsorpcyjne wykrozystywane mogą być w warunkach podwyższonego ciśnienia i wysokiego przepływu, dzięki czemu doskonale sprawdzają się właśnie w warunkach przemysłowych. Efektywnie i skutecznie obniżają wilgotność w powietrzu, a szybkość i wydajność ich pracy jest osiągana dzięki zastosowaniu odpowiedniego sprężania. Idealnie sprawdzą się między innymi w koncernach produkcyjnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ