przepuklina

Przepuklina uważana jest jako defekt kosmetyczny, jednak jest to błędne myślenie. W rzeczywistości jest to poważna komplikacja, która może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Kiedy dochodzi do rozwoju przepukliny brzusznej? Kiedy możemy mówić o przepuklinie kręgosłupa? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/przepuklina-kregoslupa-i-przepuklina-brzuszna/ 

Czym jest przepuklina kręgosłupa? 

Przepukliną kręgosłupa określa się wypadnięcie dysku, w którym możliwe jest w każdym odcinku kręgosłupa. Zdecydowana większość przypadków lokalizowana jest w części lędźwiowej. Rzadziej spotyka się wypadnięcie dysku z odcinka szyjnego kręgosłupa, a sporadycznie z odcinka piersiowego. Dysk jest to chrzestna struktura, która chroni kręgi przed przeciążeniami. Oddawanie ich naciskowi powoduje ich wysuszenie oraz pęknięcie. 

Przemieszczony dysk uciska nerwy, przez co mogą pojawić się charakterystyczne objawy bólowe, takie jak: 

Przepuklina odcinka lędźwiowego, która objawia się:

  • bólem w krzyżu promieniujący na nogi oraz biodra, 
  • rwą kulszową, 
  • mrowieniem nóg oraz zaburzeniem czucia 
  • przepuklina odcinka piersiowego, która manifestuje bólem promieniującym, aż do żeber 

Leczenie przepukliny kręgosłupa w pierwszej kolejności sprowadza się do ograniczenia ruchu i spokojnego trybu życia w celu odciążenia dysku. Stosowanie leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych jest jak najbardziej wskazane. W dalszym etapie leczenia zaleca się fizjoterapię. Kiedy wspomniane leczenie nie wpływa na poprawę stanu zdrowia, innym wyjściem jest zabieg chirurgiczny o charakterze stabilizującym lub odbarczający 

Przepuklina brzuszna – czym jest? 

Powłoki brzuszne mają za zadanie utrzymanie w fizjologicznym położeniu wszystkich narządów znajdujących się w jamie brzusznej. W przypadku działań złożonych z sił ciśnienia, które generowane są kaszlem, parciem na mocz, wypróżnianiem się czy śmiechem, mięśnie brzucha się napinają. W przypadku, gdy do tego typu przeciążenia dodawane są inne czynniki działające na powłoki brzuszne, ulegają one dużemu osłabieniu oraz przerwaniu, co prowadzi do powstania przepukliny brzusznej. 

Najważniejszym czynnikiem ryzyka w przypadku przepukliny brzusznej jest nadwaga, która osoba tkanka łączną jamy brzucha. Co więcej powstawaniu przepukliny sprzyjają czynniki takie jak: 

  • częsty kaszel, 
  • zaparcia,
  • problemy z oddawaniem moczu, 
  • ciąża i poród, 
  • dźwiganie ciężarów 

Zobacz też: http://sport-guru.pl/dna-moczanowa-czesty-powod-bolu-stawow-i-kregoslupa/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ